Müşteri İtiraz ve Şikayetlerinin Yönetimi

Değerli Müşterimiz, 

UMS Medikal olarak görüşlerinize değer veriyor, görüşleriniz doğrultusunda, şirketimizi her zaman bir adım ileriye götürecek düzenlemeler yapıyoruz. Bu sebeple görüş/öneri ve şikayetleriniz bizim için çok kıymetlidir. 

Verdiğimiz hizmetlerle alakalı istek/öneri, itiraz ve şikayetleriniz olduğu takdirde aşağıda bulunan İstek, İtiraz ve Şikayet Formunun yıldızlı alanlarını doldurmanız gerekmektedir. Doldurduğunuz bu form, kalite birimimiz tarafından işleme alınacak, 2 hafta içerisinde sonuçları tarafınıza yazılı olarak iletilecektir. Başvurunuz sonucunda gerekli görüldüğü takdirde düzeltici ve önleyici faaliyetler kalite birimimiz tarafından başlatılacak, tarafınıza bilgi verilecektir. 

Tüm itiraz süreci sonunda, muayene sonuçlarına hala itiraz etmeniz halinde, akredite olduğumuz alanlarda, Türkak’a başvurabilirsiniz.  

Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için firmamızın vermiş olduğu hizmeti değerlendirmek isterseniz aşağıda Müşteri Memnuniyet Anketimiz yer almaktadır.

**Doldurmuş olduğunuz İstek, İtiraz ve Şikayet Formunu ve  Müşteri Memnuniyet Anket Formunu kalite@umsmedikal.com adresine göndererek tarafımıza iletebilirsiniz.

İstek, İtiraz ve Şikayet Formu

Müşteri Memnuniyet Anket Formu

Müşteri İtiraz ve Şikayetlerinin Yönetimi Prosedürü